Finanse
Najczęstsze fałsze: Finanse
Twierdzenia z kategorii Finanse, które w fact-checkach podcastów dostały werdykt fałsz lub manipulacja — z wyjaśnieniem i źródłem. Kategorie przypisywane są automatycznie.
- 🔄 MANIPULACJA28 sierpnia 2026
„Large companies impose payment terms of 90 days on smaller contractors”
Źródła potwierdzają, że w niektórych branżach — zwłaszcza w budownictwie — małe firmy i podwykonawcy bywają objęci lub korzystają z terminów Net 90, a także że duże firmy czasem narzucają długie terminy płatności. Jednak dane nie wspierają uogólnienia, że **duże firmy** w ogólności narzucają **mniejszym kontrahentom** warunki 90-dniowe; część źródeł wskazuje raczej, że najczęstsze standardy to 30 dni, a 90 dni jest wyjątkiem lub specyficzne dla wybranych sektorów.[2][7][10]
- ❌ FAŁSZ28 sierpnia 2026
„In the documented case, passive partners arranged arrangements with subcontractors to bring them into the company through contracts”
Dostarczone wyniki nie potwierdzają, że w opisanym przypadku bierni wspólnicy zawarli umowy z podwykonawcami, aby wprowadzić ich do firmy przez kontrakty. Najbliższy dopasowany materiał o Polsce mówi o fikcyjnych fakturach, spółkach-słupach i osobach zakładających podmioty na swoje nazwiska, ale nie o takim układzie z podwykonawcami.[6][8][9]
- 🔄 MANIPULACJA28 sierpnia 2026
„Poland's national recovery plan is providing over 9.4 billion zloty to develop a smart grid system”
Z dostępnych źródeł wynika, że kwota ok. 9,4 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy dotyczy konkretnych spółek energetycznych (np. Energa‑Operator) i ich programów inwestycyjnych w sieci oraz cyfryzację, a nie całego krajowego systemu smart grid jako jednolitego projektu. Źródła rządowe mówią o „ponad 9 mld zł z KPO na rozwój nowoczesnej sieci dystrybucyjnej” dla jednej grupy, a inne spółki (Tauron, Enea itd.) mają osobne finansowania, więc przedstawienie 9,4 mld zł jako ogólnej kwoty „dla Polski na smart grid” upraszcza i sugeruje, że jest to całościowy budżet krajowy, co jest mylące. Wypowiedź jest więc technicznie zbliżona do prawdy co do rzędu wielkości, ale myląca co do zakresu i adresata środków.
- ❌ FAŁSZ28 sierpnia 2026
„A new gas-steam power plant block in Grudziądz has a capacity of 583 MW”
Znalezione źródła nie potwierdzają mocy 583 MW dla nowego bloku w Grudziądzu. W dostępnych wynikach pojawiają się różne wartości, m.in. około 560 MWe, 563 MW, 575 MW oraz zakres 450–750 MWe, ale nie 583 MW.[6][8][9][10]
- ❌ FAŁSZ27 sierpnia 2026
„Additional 50% tariffs on selected product categories from Canada are scheduled to begin January 1, 2027”
Z dostępnych wyników wynika, że na 1 stycznia 2027 r. zapowiedziano podniesienie ceł do 50% na auta, ciężarówki, części samochodowe i stal z Kanady, ale nie na 'wybrane kategorie produktów z Kanady' ogólnie. Dodatkowo już obowiązujące 50% cła na część kanadyjskich towarów weszły w życie w sierpniu 2026 r., więc stwierdzenie przypisuje złą datę i zbyt szeroki zakres.[7][8][3]
- ❌ FAŁSZ25 sierpnia 2026
„Drilling a well and conducting sanitary water tests costs approximately 20,000 PLN.”
Znalezione źródła pokazują, że samo badanie wody ze studni zwykle kosztuje około 300–600 zł, a pobranie próbki i wydanie oceny jakości to dodatkowo ok. 125 zł i 60 zł w dokumentach gov.pl. Nie ma podstaw, by twierdzić, że łącznie wiercenie studni i badania sanitarne kosztują około 20 000 zł; to kwota wielokrotnie wyższa niż podane ceny badań.
- ❌ FAŁSZ17 sierpnia 2026
„Composite helmets were purchased for 15 billion (currency units)”
Z podanych wyników wynika, że hełmy kompozytowe dla polskiego wojska kupowano za około 155,3 mln zł w umowie gwarantowanej oraz 134,4 mln zł w opcji, a nie za 15 mld. Kwota 15 mld zł odnosi się w innym wyniku do wydatków na systemy bezzałogowe i antydronowe, nie do hełmów.[1][2][5][7]
- ❌ FAŁSZ17 sierpnia 2026
„Maintenance and servicing costs for military equipment are three times higher than the cost of purchasing the equipment”
Źródła dotyczące kosztów cyklu życia uzbrojenia pokazują, że **koszty posiadania/eksploatacji (użytkowanie, utrzymanie, serwis)** są zwykle wyższe niż sam zakup, ale nie ma ogólnej zasady, że są „trzykrotnie wyższe”. Badania cytowane w polskim artykule o kosztach cyklu życia pojazdów wojskowych wskazują, że nabycie stanowi ok. 28% kosztów cyklu życia, a posiadanie (użytkowanie i utrzymanie) ok. 78%, co daje relację mniej więcej 2,8:1, ale jest to szacunek dla „standardowego programu”, nie uniwersalna reguła dla całego sprzętu wojskowego[6]. Inne analizy dla systemów wojskowych (np. programy US Air Force i Navy) podają typowe proporcje O&S (operacja i wsparcie) do kosztów nabycia w okolicach 55:45 lub 70:30, czyli 1,2:1–2,3:1, przy dużym zróżnicowaniu między systemami[7][15], a historyczne dane dla elektroniki pokazują rozpiętość od 0,6 do nawet 29 razy koszt zakupu[8], co dowodzi, że konkretny współczynnik „x3” jest zbyt kategoryczny.
- ❌ FAŁSZ15 sierpnia 2026
„Trump introduced 100% tariffs on drones from Europe and Asia today (August 14, 2026)”
Źródła potwierdzają, że Trump ogłosił cła do 100% na wybrane drony i komponenty, ale nie na drony z Europy i Azji w tej samej stawce. Dla UE, Japonii, Korei, Szwajcarii, Liechtensteinu i Tajwanu przewidziano 15%, a dla Wielkiej Brytanii 10%.[6][7][8]
- ❌ FAŁSZ10 sierpnia 2026
„In a colony, Mikael Ishak received 20,000 EUR in his first contract”
Twierdzenie jest nieprecyzyjne i prawdopodobnie błędne. Termin 'kolonia' nie jest zdefiniowany w kontekście — może odnosić się do Polski, Niemiec lub innego kraju. Źródła potwierdzają, że w Lechu Poznań Ishak zarabiał około 1 miliona EUR rocznie (co daje ~83 tys. EUR miesięcznie), a nie 20 tys. EUR. Kwota 20 tys. EUR mogła być pierwszą miesięczną pensją w innym klubie (np. w Niemczech), ale bez precyzyjnego kontekstu i źródeł niemożliwe jest potwierdzenie tego twierdzenia.
- ❌ FAŁSZ8 sierpnia 2026
„Building a padel club from scratch requires financial investment between 600,000 and 800,000 PLN per court”
Dostępne wyniki nie potwierdzają tezy o koszcie 600–800 tys. zł za jeden kort; podają raczej orientacyjne widełki około 130–305 tys. zł za kort zewnętrzny pod klucz, a droższe kwoty dotyczą zwykle hali lub zadaszenia, nie samego pojedynczego kortu. Najbliższy wynik dla Polski wskazuje 230–380 tys. zł za kort pod klucz, więc podana w claimie kwota jest wyraźnie zawyżona względem źródeł.[5][6][8][9]
- ❌ FAŁSZ8 sierpnia 2026
„The speaker analyzed several financial statements from padel court businesses for the year 2025”
Dostępne wyniki wskazują, że Tagowski omawiał rynek padla, rentowność i przykłady klubów, ale nie potwierdzają, że analizował kilka sprawozdań finansowych biznesów kortów do padla za rok 2025. W źródłach pojawiają się raczej ogólne dane i pojedyncze przykłady finansowe, bez takiej precyzyjnej tezy.
- ❌ FAŁSZ8 sierpnia 2026
„A padel court club in Warsaw with 11 courts generated net revenue of 8.5 million zloty in 2025”
Z wyników wynika, że Warsaw Padel Club ma 11 kortów, ale dostępne źródło o przychodach podaje jedynie szacunkowy roczny przychód ok. 171 110 USD, a nie 8,5 mln zł netto w 2025 roku. Nie ma też w wynikach potwierdzenia, że chodzi dokładnie o przychód netto za 2025 rok.
- ❌ FAŁSZ8 sierpnia 2026
„The company founded by the speaker includes people who were founders of Allegro in Poland”
Z podanych wyników wynika, że Allegro zostało założone przez Arjana Bakkera i Tomasza Dudziaka oraz spółkę Surf Stop Shop, a nie że spółka założona przez mówcę obejmuje ludzi, którzy byli założycielami Allegro w Polsce. Wyniki nie potwierdzają też związku z Eurostatem.
- 🔄 MANIPULACJA7 sierpnia 2026
„Before the war, 128 container ships, tankers, gas carriers, and bulk carriers transited through the central shipping lane daily”
Źródła potwierdzają, że przed konfliktem przez Cieśninę Ormuz przechodziło około 128–138 statków dziennie, ale odnosi się to do całego ruchu handlowego, a nie wyłącznie do wymienionych typów jednostek. Liczba 128 jest więc zasadniczo zgodna z danymi o łącznym ruchu, lecz sformułowanie sugeruje, że wszystkie te statki były kontenerowcami, tankowcami, gazowcami i masowcami, co jest mylące.[7][9]
- 🔄 MANIPULACJA5 sierpnia 2026
„Modular homes are being marketed at a price point of 200,000 (currency unit unspecified, likely PLN based on Polish context)”
Na polskim rynku faktycznie oferowane są domy modułowe w okolicach 200 000 zł, ale dotyczą one małych domów (30–80 m²) w stanie surowym zamkniętym lub deweloperskim, nie pełnowartościowych domów całorocznych pod klucz. Standardowe domy modułowe 70–100 m² kosztują 320 000–580 000 zł i więcej. Twierdzenie jest prawdziwe, ale może wprowadzać w błąd, sugerując większą dostępność cenową niż rzeczywista dla typowego domu rodzinnego.
- ❌ FAŁSZ5 sierpnia 2026
„The speaker is under a non-disclosure agreement or legal restriction lasting approximately 9-10 years regarding details about investor funding received”
Z podanych źródeł wynika, że standardowy okres NDA w kontekście inwestycji lub finansowania wynosi zwykle 1–5 lat, czasem 2–5 lat, a 10 lat pojawia się jedynie jako przykład długiego terminu lub w szczególnych przypadkach, nie jako typowa reguła.[1][2][10] Brak podstaw, by potwierdzić, że mówca był związany dokładnie 9–10-letnim zakazem ujawniania szczegółów otrzymanego finansowania od inwestora.
- ❌ FAŁSZ5 sierpnia 2026
„The speaker's foreign bank account with investment management is located in Switzerland”
Dostarczone wyniki nie potwierdzają, że konto bankowe z zarządzaniem inwestycjami osoby mówiącej znajduje się w Szwajcarii. Jedyny bezpośrednio relewantny wynik mówi wręcz, że SNB nie oferuje usług bankowych dla osób prywatnych, więc nie wspiera tezy o takim koncie w SNB ani o lokalizacji w Szwajcarii.[4][6]
- ❌ FAŁSZ3 sierpnia 2026
„Off-grid solar installations typically require upfront investment of 10,000-12,000 PLN”
Z podanych wyników nie wynika, że instalacje off-grid w Polsce zwykle kosztują 10–12 tys. zł; najbliższe dane wskazują raczej na ok. 18–22 tys. zł dla podstawowego systemu 3 kWp z magazynem energii albo 35–55 tys. zł dla lepszych konfiguracji.[7] Zakres 10–12 tys. zł nie jest tu potwierdzony jako typowy koszt instalacji off-grid.
- ❌ FAŁSZ3 sierpnia 2026
„A typical residential energy storage system costs between 3,000-3,500 PLN and has a capacity of 5 kWh”
Z podanych wyników wynika, że w 2024 r. magazyn energii 5 kWh kosztował raczej ok. 10 000–15 000 zł albo więcej, a nie 3 000–3 500 zł. W jednym źródle podano nawet 5 kWh jako 12 900–24 000 zł z montażem, więc claim zaniża cenę i jest niezgodny z wynikami.
- ❌ FAŁSZ3 sierpnia 2026
„A basic on-grid solar installation with a micro-inverter typically costs 6,500 PLN including installation”
Z dostępnych wyników wynika, że typowe koszty instalacji on-grid w Polsce są znacznie wyższe: dla 3 kW to ok. 13 000–19 200 zł, a dla 5 kW ok. 20 000 zł lub więcej; nie ma potwierdzenia, by podstawowa instalacja z mikrowerterem zwykle kosztowała 6 500 zł z montażem. Dodatkowo mikrowertery są opisywane jako element podnoszący koszt, a nie obniżający go do tak niskiego poziomu[1][5].
- ❌ FAŁSZ3 sierpnia 2026
„In Poland's net metering system, prosumers receive approximately 17 groszy per kWh for surplus energy fed to the grid while purchasing electricity at approximately 1 złoty per kWh”
Z podanych wyników wynika, że w 2024 r. w Polsce rozliczenie prosumentów w net-billingu opierało się na cenie RCEm lub RCE i współczynniku 1,23, a nie na stałej stawce około 17 groszy za kWh; w kwietniu 2024 RCEm wynosiło 25 gr/kWh, więc twierdzenie o „około 17 groszach” nie zgadza się z wynikami. Cena zakupu energii przez odbiorcę końcowego nie jest tu potwierdzona jako „około 1 zł/kWh” w kontekście tego systemu.[7][8]
- ❌ FAŁSZ3 sierpnia 2026
„After net metering adjustment, a household had 29 kWh energy drawn and 67 kWh returned over 10 days, resulting in 34 kWh surplus credited at 0.80 PLN per kWh, worth 27.20 PLN”
Znalezione źródła potwierdzają zasady net-meteringu w Polsce, ale nie potwierdzają konkretnego wyliczenia 29 kWh pobranej, 67 kWh oddanej, 34 kWh nadwyżki ani wartości 27,20 zł. Co więcej, przy standardowym współczynniku 0,8 za 1 kWh oddaną do sieci można odebrać 0,8 kWh, więc sama arytmetyka podanej "nadwyżki" nie zgadza się z opisem.
- ❌ FAŁSZ3 sierpnia 2026
„Russia takes 870 billion rubles annually from Tatarstan, representing approximately 80% of its revenues.”
Dane budżetowe pokazują, że dochody budżetu Tatarstanu wynoszą ok. 550–570 mld rubli rocznie, a do budżetu federalnego przekazywane jest ok. 828 mld rubli podatków (ok. 65% zebranych podatków, czyli ok. 1,27 bln rubli), co jest wyższe niż 870 mld, ale odnosi się do całości zebranych podatków, nie do dochodów budżetu republiki.[1][9][10] Nie ma wiarygodnych danych potwierdzających, że „Rosja zabiera 870 mld rubli rocznie, co stanowi ~80% dochodów Tatarstanu”; dostępne liczby wskazują inny poziom zarówno kwoty, jak i procentu.
- ❌ FAŁSZ3 sierpnia 2026
„The logging authorization covers at least 40 square kilometers of forest around Lake Baikal”
Źródła potwierdzają, że nowa ustawa dopuszcza wycinkę wokół Bajkału, ale nie obejmuje ona „co najmniej 40 km²” jako ogólnego limitu. Podane w materiałach wielkości dotyczą innych zakresów (np. 762 ha, 901,7 ha, 6 066,4 ha), a 40 km² nie jest bezpośrednio potwierdzone.[3][6]
- ❌ FAŁSZ3 sierpnia 2026
„Yakutia has become the poorest region of the Russian Federation.”
Dane Rosstatu i współczesne zestawienia poziomu ubóstwa pokazują, że Jakucja (Republika Sacha) ma **wysoki odsetek osób żyjących poniżej granicy ubóstwa** – ok. 15,6–16,5% – ale nie jest najbiedniejszym regionem Federacji Rosyjskiej.[3][4][7] W nowszych rankingach za 2025–2026 r. najwyższe odsetki ubogiej ludności mają m.in. Inguszetia (29,7%), Tuwa (29,4%), Kalmykia, Republika Altaj, EAO i inne regiony, a Jakucja znajduje się poniżej nich.[5][7] W tym sensie twierdzenie, że „Jakucja stała się najbiedniejszym regionem RF”, jest niezgodne z dostępnymi danymi – choć region należy do „liderów biedy” i cechuje go duże ubóstwo przy jednoczesnym ogromnym potencjale surowcowym.[3][4][10]
- 🔄 MANIPULACJA3 sierpnia 2026
„Estimated gross return rate on debt portfolios purchased in 2025 was approximately 21%, compared to 22.7% for investments from 2024”
Spółka Kruk podaje, że **ważona brutto IRR portfeli nabytych w 2025 r. wyniosła 20,9%**, a w 2024 r. **22,7%**, czyli wartości są bardzo bliskie „niemal 21%” oraz 22,7% przytoczonym w materiale.[2][5] Jednak w oficjalnym sprawozdaniu za 2024 r. osobno wskazana jest też „stopa zwrotu brutto” szacowana na moment nabycia dla inwestycji z całego 2024 r. w wysokości **22%**, co pokazuje, że istnieją różne miary zwrotu (IRR brutto 22,7% vs. stopa zwrotu brutto 22%).[4] Z punktu widzenia intencji (opis IRR brutto) liczby są zgodne, ale mówca upraszcza i miesza nazewnictwo, co może wprowadzać w błąd co do dokładnej definicji „stopy zwrotu brutto”.
- ❌ FAŁSZ3 sierpnia 2026
„Kruk's cash EBITDA increased from approximately 1,809 million PLN in 2022 to a record 2,665 million PLN in 2025, representing a growth of approximately 47%.”
Dane dla 2022 r. pokazują **cash EBITDA** Kruka na poziomie ok. **1 809 mln zł**, co zgadza się z początkiem tezy.[2] Natomiast dla 2025 r. raport bieżący i komunikat inwestorski spółki podają **cash EBITDA 2 665 mln zł**, ale jest to wartość **za rok 2025**, przy czym wzrost rok do roku wynosi ok. **12% względem 2024 r.**, a nie 47% względem 2022 r.[8][9][10] Proste porównanie 1 809 mln zł (2022) do 2 665 mln zł (2025) faktycznie daje ok. 47% różnicy, ale spółka nigdzie nie podaje takiej dynamiki, więc twierdzenie o „wzroście o około 47%” w sensie raportowanej zmiany wyników jest niezgodne z oficjalnymi danymi.
- ❌ FAŁSZ3 sierpnia 2026
„Poland ranks in the top 5 or top 10 globally in terms of real capital and wealth of Polish citizens (GDP per capita adjusted for real capital)”
Dane z głównych źródeł pokazują, że Polska zajmuje około 43–48 miejsce na świecie pod względem PKB per capita (nominalnie i PPP), a nie w pierwszej piątce czy dziesiątce; brak też jakichkolwiek rankingów „realnego kapitału” lub majątku obywateli, w których byłaby w top 10 świata.[1][4][9]
- ❌ FAŁSZ1 sierpnia 2026
„A narrative against cash payments emerged during the pandemic, associating cash with money laundering, drug cartels, and international crime”
W wynikach z lat 2020–2021 i późniejszych widać opisy zmian w praniu pieniędzy przez kartele narkotykowe (np. przejście z tradycyjnego przemytu gotówki na kryptowaluty, użycie chińskich sieci, zakłócenia przez COVID‑19), ale nie ma śladu szerokiej, pandemicznej „narracji przeciwko gotówce”, która łączyłaby samą zwykłą płatność gotówką z praniem pieniędzy, kartelami i międzynarodową przestępczością w dyskursie publicznym.
- ❌ FAŁSZ1 sierpnia 2026
„A business conference is scheduled for September 4-5 in Warsaw”
W wynikach wyszukiwania nie ma informacji o konferencji biznesowej zaplanowanej dokładnie na 4–5 września 2024 w Warszawie; są inne wydarzenia w tym okresie (np. targi Warsaw Print Tech 3–5 września, kongres AIPH 3–7 września), ale żadne nie jest opisaną jako ogólna konferencja biznesowa w tych konkretnych dniach.[5][6]
- ❌ FAŁSZ30 lipca 2026
„The salary for ICE positions is at the American median level”
Dostępne dane nie wspierają tezy, że wynagrodzenie w ICE jest na poziomie mediany amerykańskiej. Oficjalne/wiarygodne źródła wskazują, że przeciętne wynagrodzenie w ICE wynosi ok. 74 836 USD rocznie, podczas gdy mediana rocznych zarobków pracowników etatowych w USA była wyraźnie niższa, ok. 60 000 USD w 2024 r. lub 48 060 USD w 2023 r., więc ICE wypada powyżej mediany krajowej.[3][6][5]
- 🔄 MANIPULACJA29 lipca 2026
„Property values in Batumi, Georgia increased by 15-20% annually during the construction period of a specific residential project”
Wiarygodne analizy rynku Batumi podają wzrost cen nieruchomości rzędu ok. 10–14% rocznie w latach 2023–2025, a w najlepszych lokalizacjach (pierwsza linia brzegowa) maksymalnie ok. 15–20% rocznie, ale jako górne widełki, nie typową średnią.[6] Jednocześnie dane rynkowe i raporty inwestycyjne wskazują, że przewidywane, bardziej stabilne tempo wzrostu cen mieszkań w Batumi to ok. 3–5% rocznie, a wysokie wzrosty dotyczą raczej wybranych, promowanych projektów deweloperskich w fazie budowy, niż całego rynku.[3][6] Stwierdzenie, że „na tym projekcie wzrosty przekraczały 15, a nawet 20% rocznie” jest zatem oparte na marketingowych deklaracjach deweloperów, nie na niezależnych statystykach; w najlepszym razie może być prawdziwe dla pojedynczej inwestycji, ale sugeruje typową, stałą stopę zwrotu, co jest wprowadzające w błąd.
- ❌ FAŁSZ29 lipca 2026
„Georgia has reached a historic maximum of bank reserves at 3.6 billion dollars, which has never occurred before in Georgia's history.”
Dane Narodowego Banku Gruzji pokazują, że w lutym 2026 roku **łączny poziom rezerw międzynarodowych** wyniósł ok. **6,65 mld USD** i został określony jako „all‑time high”, czyli historyczne maksimum, co już samo w sobie przeczy tezie o rekordzie na poziomie 3,6 mld USD[1]. Inne zestawienia długookresowe dla Gruzji również wskazują wcześniejsze wartości wyższe niż 3,6 mld USD (np. ok. 5 mld USD w 2023 r. oraz ponad 5,2 mld USD w 2025 r.), więc suma 3,6 mld nie może być historycznym maksimum w ujęciu rezerw walutowych państwa[3][4]. W świetle dostępnych oficjalnych danych, 3,6 mld USD jest poniżej już osiąganych w przeszłości poziomów, dlatego twierdzenie o „historycznym maksimum” na tym pułapie jest niezgodne z faktami.
- ❌ FAŁSZ29 lipca 2026
„Georgia has the third cheapest electricity in the world.”
Dostępne międzynarodowe rankingi cen energii pokazują, że Gruzja ma co najwyżej **jedne z tańszych taryf w Europie**, ale nie należy do ścisłej światowej czołówki najtańszych krajów. Globalne zestawienia wskazują, że najtańszy prąd mają m.in. Turkmenistan, Sudan, Bahrajn, Angola, Etiopia, Libia, Angola czy Zimbabwe, przy czym w jednym z rankingów Gruzja jest określona jako „najdroższa w regionie Kaukazu”, a zarazem „dopiero 61. najtańsza na świecie” przy cenie ok. 0,088 USD/kWh, co wyklucza zajmowanie 3. miejsca globalnie[4][6]. W świetle tych danych twierdzenie, że Gruzja ma trzeci najtańszy prąd na świecie, jest niezgodne z aktualnymi porównaniami cen energii elektrycznej.
- ❌ FAŁSZ29 lipca 2026
„The Golden Tower project consists of 1,700 apartments and is planned to be constructed over 5 years.”
Z dostępnych źródeł wynika, że projekt Golden Tower w Łodzi zakłada budowę smukłego wieżowca o wysokości ok. 70–72 m z około 85–110 apartamentami, a planowany czas realizacji po rozpoczęciu budowy to minimum 12 miesięcy, nie 5 lat.[2][6][7] Nie ma wiarygodnych danych mówiących o 1700 mieszkaniach ani o pięcioletnim okresie budowy.
- ❌ FAŁSZ29 lipca 2026
„The corporate tax rate in Georgia (Jod) is 1%, while in Poland it is 42%.”
W Gruzji standardowa **stawka podatku dochodowego od osób fizycznych** wynosi 20%, a **CIT dla spółek** 15% (z możliwością 1% podatku od przychodów tylko dla mikroprzedsiębiorców do 500 000 GEL), więc nie istnieje ogólny 1% podatek dochodowy dla biznesu.[1][4][6] W Polsce podstawowa stawka **podatku dochodowego od osób prawnych (CIT)** wynosi 19%, a dla osób fizycznych (PIT) najwyższa stawka w skali podatkowej to 32% plus dodatkowy 4% podatek solidarnościowy dla najwyższych dochodów, ale nie ma ustawowej stawki 42% jako standardowego CIT ani PIT dla wszystkich.[4] Zestawienie „1% w Gruzji vs 42% w Polsce” jest więc niezgodne z obowiązującymi przepisami i mocno zawyża polską stawkę, prawdopodobnie mieszając szczególny 1% ryczałt dla mikroprzedsiębiorców w Gruzji z maksymalnym obciążeniem wysokich dochodów w Polsce.
- ❌ FAŁSZ29 lipca 2026
„Georgia's GDP growth was 7.5% in the previous year (2025) and is planned at 5.5% for the current year (2026).”
Dane oficjalne potwierdzają, że realny wzrost PKB Gruzji w 2025 r. wyniósł **7,5%**, zgodnie z szacunkami wstępnymi Geostat, więc ta część wypowiedzi jest prawdziwa[1][3][5][9]. Jednak dostępne prognozy na 2026 r. (np. 6,5% w tabeli dla 2026f) nie potwierdzają planu wzrostu na poziomie 5,5%, dlatego druga część twierdzenia o 5,5% w 2026 r. nie znajduje potwierdzenia[4].
- ❌ FAŁSZ28 lipca 2026
„Poland's port capacity has tripled since the previous crisis”
Dostępne dane i dokumenty mówią o **planach** potrojenia przeładunków lub zdolności przeładunkowych portów (do 2030 r. lub w ciągu najbliższych pięciu lat), a nie o tym, że już nastąpiło potrojenie od „poprzedniego kryzysu”. Artykuły i analizy wskazują na dynamiczny wzrost i podwojenie przeładunków w ostatniej dekadzie oraz na to, że planowane inwestycje *mogą dopiero* trzykrotnie zwiększyć zdolności przeładunkowe, ale nie potwierdzają, by obecne moce portowe Polski były już trzy razy większe niż w czasie poprzedniego kryzysu (energetycznego lub zbożowego). Wypowiedź, że „nasze zdolności portowe uległy potrojeniu od poprzedniego kryzysu”, jest więc sprzeczna z oficjalnymi prognozami i analizami, które mówią o potrojeniu jako celu na przyszłość, a nie o już zrealizowanym fakcie.
- 🔄 MANIPULACJA27 lipca 2026
„In 2024, media reported that Tai Woffinden earned approximately 9000 PLN per point in speedway racing”
Istnieją polskie artykuły sportowe, które wprost podają, że Woffinden miał ok. 9 tys. zł za punkt – np. tekst WP SportoweFakty pisze: „nieoficjalnie mówi się, że Woffinden za jeden punkt kasuje 9 tys. zł”, z wyliczeniem 135 tys. zł za mecz przy 15 punktach.[1] Jednak inne poważne media (Przegląd Sportowy, PoBandzie) oraz zestawienia stawek mówią o 8 tys. zł za punkt w Rzeszowie lub 10 tys. zł za punkt, a nie o 9 tys., przy czym wszystkie te kwoty są szacunkami, nieoficjalnymi danymi kontraktowymi.[2][3][6][9] Sama teza, że „media podawały ok. 9000 zł za punkt”, jest więc technicznie prawdziwa, ale opiera się na nieoficjalnych spekulacjach jednej redakcji i pomija, że większość innych źródeł operuje innymi stawkami (8 tys. lub 10 tys.), dlatego bez podania tego kontekstu jest to uogólnienie i uproszczenie.
- ❌ FAŁSZ26 lipca 2026
„Oil price (Brent crude) has exceeded $100.03 per barrel at the time of speaking”
Dostępne notowania dla ropy Brent z końca lipca 2026 pokazują poziomy wyraźnie poniżej 100 USD za baryłkę (ok. 71–79 USD), a nie powyżej 100,03 USD w momencie, o którym mowa w nagraniu.[2][3][5][7] Choć są artykuły opisujące wcześniejsze przebicie poziomu 100 USD i nawet 114 USD za baryłkę w czasie eskalacji konfliktu i blokady Cieśniny Ormuz, dotyczą one innych sesji i nie potwierdzają, że „w tej chwili” cena Brent wynosiła ponad 100,03 USD.[1][4] Brak wiarygodnych danych pokazujących, że dokładnie w czasie wypowiedzi cena Brent przekroczyła 100,03 USD, a dostępne dane sugerują niższe poziomy, więc twierdzenie należy uznać za fałszywe.
- ❌ FAŁSZ26 lipca 2026
„20% of global oil passes through the Strait of Hormuz, with an additional 7 million barrels per day transported via the Red Sea route”
Pierwsza część tezy jest zasadniczo zgodna z danymi: przez Cieśninę Ormuz przepływa około 20% światowego zużycia/handlu ropą, co potwierdzają źródła branżowe i opracowania oparte na danych EIA.[4][7] Druga część jest jednak myląca: w dostępnych źródłach nie ma potwierdzenia, że „dodatkowe 7 milionów baryłek dziennie” idzie konkretnie przez trasę przez Morze Czerwone; taki wolumen odnosi się raczej do innych szlaków/rurociągów lub jest zbyt uproszczonym, nieudokumentowanym zestawieniem, więc cała wypowiedź w tej formie jest fałszywa/misleading.[1][7]
- 🔄 MANIPULACJA23 lipca 2026
„In 2011, a group of thieves secretly tapped into a maple syrup reserve and stole tens of millions of dollars worth of maple syrup”
Istniała rzeczywista kradzież tzw. strategicznej rezerwy syropu klonowego w Quebecu, podczas której w latach 2011–2012 skradziono prawie 3000 ton syropu o wartości 18,7 mln dolarów kanadyjskich, czyli „kilkanaście milionów”[1][3]. Jednak zdarzenie nie było jednorazowym „podpięciem się” w samym 2011 roku, lecz wielomiesięcznym procederem rozciągniętym na 2011 i 2012, co sprawia, że podany rok i sugestia szybkiej kradzieży są uproszczeniem. Intencja (inspiracja dla serialu o „wielkim napadzie na syrop klonowy”) jest trafna, ale precyzyjnie rzecz biorąc, należy mówić o latach 2011–2012 i o procesie, a nie jednym incydencie.
- ❌ FAŁSZ23 lipca 2026
„A class action lawsuit was expanded and a procedure was initiated that was expected to result in seizure of essentially all warehouse inventory of a major maple syrup distribution company by the time this episode aired.”
Znalezione informacje mówią o proponowanym pozwie zbiorowym przeciwko producentowi syropu klonowego z Quebecu (9227-8712 Québec inc. / Érablière Steve Bourdeau) dotyczącym fałszowania składu i oznaczeń, ale nie ma żadnych wzmianek o rozszerzeniu pozwu ani o wszczęciu procedury zajęcia praktycznie całych zapasów magazynowych dużej firmy dystrybucyjnej syropu klonowego do czasu emisji odcinka.[1][2][3][9][10] Brak też źródeł mówiących o spodziewanym zajęciu „wszystkich zapasów magazynowych” jakiejkolwiek dużej firmy dystrybucyjnej syropu klonowego, więc twierdzenie nie znajduje potwierdzenia w dostępnych danych.
- ❌ FAŁSZ23 lipca 2026
„Many southern maple syrup farms in Quebec experienced losses of 30-50% compared to the previous year (2025)”
Dostępne dane statystyczne dla całego Quebecu pokazują spadek produkcji syropu klonowego w 2025 r. o ok. 5,9% względem rekordowego 2024 r., a nie straty rzędu 30–50%; nie ma też źródeł mówiących o tak dużych, typowych stratach wielu południowych gospodarstw w 2025 r.
- ❌ FAŁSZ23 lipca 2026
„Quebec has approximately 6,500 commercial maple syrup production farms”
Dane rządowe z 2021 r. mówią o 5 812 gospodarstwach „maple farms” w Quebecu, a organizacja producentów PPAQ podaje ok. 8 000 przedsiębiorstw/gospodarstw klonowych, więc liczba „około 6 500” nie odpowiada najnowszym wiarygodnym szacunkom.
- ❌ FAŁSZ23 lipca 2026
„The maple syrup market in Quebec is currently worth slightly over one billion Canadian dollars”
Dane branżowe mówią o wartości **globalnego** rynku syropu klonowego na poziomie ok. 1,5 mld USD w 2024 r., z prognozą wzrostu do 2,6 mld USD do 2032 r., a nie ponad 1 mld dolarów kanadyjskich tylko dla Quebecu.[10] Quebec odpowiada za ok. 70–90% produkcji, ale dostępne statystyki dla prowincji (np. 278 mln CAD przy 9 mln galonów w 2013 r.) są wielokrotnie niższe niż „ponad miliard CAD” i brak jest nowszych oficjalnych danych wskazujących, że sam rynek quebecki przekroczył obecnie ten poziom.[6][10] Stwierdzenie, że rynek syropu klonowego *w Quebecu* jest dziś wart trochę ponad miliard CAD, nie znajduje potwierdzenia w wiarygodnych źródłach.
- ❌ FAŁSZ23 lipca 2026
„Canadian maple syrup production capacity increased by approximately 50% following allocation of higher production quotas to existing producers”
Źródła potwierdzają, że federacja w Quebecu przydzieliła nowe limity (taps) w latach 2021, 2023 i 2025, co ma zwiększyć potencjalną zdolność produkcyjną do 64 mln kranów – wzrost o 50% w ciągu pięciu lat – ale nie wskazują, że rzeczywiste zdolności produkcyjne w całej Kanadzie wzrosły o około 50% wyłącznie z powodu podniesienia kwot istniejącym producentom.[7] Brak jest dowodu, że już osiągnięto 50‑procentowy wzrost realnej zdolności produkcyjnej na poziomie krajowym; mowa jest o potencjalnej pojemności i częściowo nowych producentach, więc twierdzenie w obecnej formie jest niezgodne z dostępnymi danymi.[2][5][7]
- 🔄 MANIPULACJA23 lipca 2026
„Quebec accounts for nearly all Canadian maple syrup production and approximately 3/4 of global maple syrup production”
Rdzeń tezy jest zgodny z dostępnymi źródłami: Quebec odpowiada za zdecydowaną większość kanadyjskiej produkcji syropu klonowego, zwykle około 90–91%, a Kanada jako całość za około 71–75% produkcji światowej, więc „około 3/4 świata” jest zasadniczo trafne. Manipulacja polega na zbyt dużym uproszczeniu i zaokrągleniu „prawie cała kanadyjska produkcja” do stanu, który jest mocno, ale nie dosłownie, przybliżony; bardziej precyzyjnie byłoby powiedzieć, że Quebec produkuje około 90% kanadyjskiego syropu klonowego i około 70–75% światowego.
- ❌ FAŁSZ23 lipca 2026
„Canada's global maple syrup reserve has a capacity of 133 million pounds, equivalent to approximately 45 million liters”
Źródła potwierdzają, że kanadyjska/globalna strategiczna rezerwa syropu klonowego ma **pojemność 133 milionów funtów**, ale nie podają, że odpowiada to „ok. 45 milionom litrów”; przy typowej gęstości syropu klonowego 1 funt to ok. 0,45–0,47 litra, więc 133 mln funtów to raczej ok. 60 mln litrów, a nie 45 mln.[1][7] Ponieważ druga część twierdzenia jest wyraźnie zaniżona i niezgodna z przeliczeniami, cały claim należy uznać za fałszywy.